Hercules Dry Thermotolerant Whiskey Yeast 22 g
WHC Lab
En nyutvecklad destillerijäst som producerar komplexa kongener med mörka frukter och läder. Perfekt för spannmålsbaserad sprit som kommer att lagras på fat. Mycket diastatisk samt producerar naturligt en hög nivå av glukoamylas. Snabb, pålitlig och ger en utmärkt avkastning.
Kundrecensioner
Hjälp andra att välja rätt. Var först med att skriva en recension!
Skriv en recension, klicka HÄR!Hercules är en nyutvecklad destillerijäst som producerar komplexa kongener med mörka frukter och läder. Perfekt för spannmålsbaserad sprit som kommer att lagras på fat för att öka komplexiteten hos spriten som produceras. Denna jäst kännetecknas av att ha en snabb och pålitlig jäsning vilket gör den till en fantastisk destillerijäst för whisky.
Alkoholtolerans | ABV 16% |
Dosering | 0.7-1 g/ liter |
Flytande / Torr | Torrjäst |
Jästemperatur | 28 - 38°C |
Jästtyp | Destilleri |
Förvaringsanvisning | I kyl |
Storlek | 22 g |
Bli först med att recensera denna produkt!
Din recension:
För att skicka en recension måste du vara inloggad.
Innovation and flavour are at the core of WHC Lab. We’re constantly developing cutting-edge fermentation solutions that keep you ahead of the curve through the latest advancements in brewing and distilling biotechnology.