0

BEST A-XL Helpall 800 kg

BESTMALZ


Hel pall med obrutna 25 kg säckar med HEL malt - BEST A-XL är en malt gjord på den traditionella tyska kornsorten Alexis, förälder till Barke. Malten ger en maltig smak, fyllig kropp, en gyllengul färg samt upp till 30 procent mer ölglasskumstabilitet Färg: °EBC 2.8 - 4


  • Slut i lager
10 929 kr
{{ price }}
  • Skickas inom 1-3 arbetsdagar
  • Leverans till utlämningsställe eller direkt hem
  • Välj Expressorder i kassan för extra snabb orderhantering

Kundrecensioner

Hjälp andra att välja rätt. Var först med att skriva en recension!

Skriv en recension, klicka HÄR!

Hel pall med obrutna 25 kg säckar med HEL malt, en pall innehåller 32 säckar (800 kg).

BEST A-XL (Alexis-Xtra Large) är en malt gjord på den traditionella tyska kornsorten Alexis, förälder till Barke.

Malten ger en maltig smak, fyllig kropp samt en gyllengul färg. På grund av dess balanserade proteolytiska och cytolytiska egenskaper visar BEST A-XL upp till 30 procent mer ölglasskumstabilitet i tester, jämfört med konventionell standardmalt. Med användning av Steinfurth Foam Stabilitet Tester (MEBAK) mättes värden på >120 SKZ i det slutliga ölet, vilket tyder på mycket bra skum.

Malt från Alexis korn kan användas upp till 100 % i givorna. BEST A-XL finns exklusivt hos BESTMALZ.

PASSAR: Som basmalt i alla öltyper där man vill ha ett stadigt skum

REKOMMENDERAD GIVA:

  • Upp till 100%
Typ Basmalt
Typ Pilsnermalt
Tillverkare BESTMALZ
°EBC 3
°L 2
Land Tyskland
Sädeslag KORN, kan innehålla spår av VETE
Bäst före 24 månader från förpackningsdatum
Hel / Krossad Hel

Bli först med att recensera denna produkt!

Din recension:

För att skicka en recension måste du vara inloggad.

Under många år har den traditionella och familjeägda mältningskoncernen Palatia Malz med sitt BESTMALZ-varumärke förlitat sig på hantverksmässig "långsam" mältning kombinerat med toppmodern teknologi. Företaget har implementerat avancerad livsmedelsteknik och elektroniskt stödda processer som ständigt styr produktion, kvalitet och logistik. Malt- och spannmålsspecialiteterna säljs till en lång rad kunder i Tyskland och utomlands, både direkt och genom certifierade distributörer. MaltMagnus är generalagent för BESTMALZ i Sverige och Finland.